Štvrtok - 7. február 2002 - FOTO z Vyškovské svatby - update

 

 1. Úvod
 2. Ňadro
 3. Záver
 4. Appendix by Walther

DianoZub.jpg (32263 bytes)

02.02.02 - VYŠKOV

 

Štvrtok - 31. január 2002 - nejakje obrázky

 

NaChoc2.jpg (29957 bytes)

CHOČ

 

Nedeľa - 27. január 2002 -
 • Telekomunizmus na pokračovanie - pomerne zaujimavé informácia o cenách za internet  ST priamo od zdroja.
 •  
  1. Ak by ľudia niekedy vypočuli samých seba, menej by rozpravali.
  2. Život sa dá pochopiť len spätne, ale žiť sa dá iba dopredu.
  3. Odkladanie je najvražednejšia forma zamietnutia.
  4. Ak sa konečne k niečomu odhlodláte, musíte predtým urobiť ešte niečo iné.
  5. Sú dva druhy ľudí: tí čo rozdelujú ľudí na dve skupiny a tí ktorý nie.
   <

 

Utorok - 15. január 2002 - Vltava 2002
 • Isto iste ste už zaregistrovali že sa pomaly ale isto začínajú blížiť teplejšie obdobia, napríklad také leto a snim aj Telč a samozrejme Vltava2002. Treti ročník nás ako sa zdá, neminie a tak sa vyplnia slová o beznádejne doživotných splavovačoch Vltavy. Proste niečo na spôsob "nekonečného večierku" z knihy od Douglas Adams. Tento rok by sa to malo niesť v zmysle: "nevynecháme ani jeden kemp". Vodáci z nás už stejne nebudú , tak prečo nie aj takto. Oproti mynulému roku budeme mať na celé topenie sa o pár dni viac, takže žiadna naháňačka nehrozí. Veliaci dôstojník tejto akcie nesie meno D.B. Chlastoslav, ktorého od prezradenia zaiste neochráni ani tento zmysluplný pseudoným.

  AHOJ

 

dianapavel.png (13405 bytes)

 

Pondelok - 7. január 2002 - Píseň života

 

JSEM RÁD, ŽE JE PONDĚLÍ RÁNO

Týden nese nové úkoly,
hlava mě vůbec nebolí !
Jak úsměvná je šéfova tvář,
jak útulná je kancelář -

Jsem rád, že je pondělí ráno
jdu do práce s radostí
jsem vyspalý, jsem vyspalý !
Jdu do práce s radostí

Má mysl kypí tvořivostí,
nitro mé nadšení hostí.
Má práce vůbec není hloupá
a můj plat, ten stále stoupá -

Jak chytří jsou mí nadřízení !
Nad naše zřízení není
Jistoty mám sociální
a výhody kolosální -

Jaká je síla kolektivu,
ve kterém si vydělávám skývu !
Pracovní doba je krátká,
během ní neopustím vrátka -

Jak milé jsou pracovní hodiny,
pochopí i naše rodiny
z radosti která září
i z večera z našich tváří -

Víkend, ten vleče se zdlouha,
po práci mě jímá touha.
Nemohu se dočkat chvíle,
kdy budík zavolá mile !!!

 

Nedeľa - 6. január 2002 - Prvje zvesti silvestrovskie
 • Tak sem sa určite pozrite: prehľad všetkých dôležitých udalostí roka ako to videla agentúra REUTERS. A že sa toho stalo veľa.
 • Satelitný záber požiaru v austrálii ..
 • Naša najviac dobrá kamarátka Marcelka L. z Jalovca sa nám konečne po 5 rokoch vrátila z UK. Ďalšie plány niesu známe. Depresia je istá. Na oplátku nás na neznámo dlho opustili Zuzko-Duško-Samko z Las Bobrovec. Dali presnosť Hamburgu.

PROGNÓZA NA NAJBLIŽŠÍ ROK

Tak, a máme to za sebou. Čas predvianočných kapustníc, opakovane neúspešných nákupov darčekov a sviatočných posedení. Toto všetko je (chvalabohu?) za nami. No ale máme tu rok ďalší a sním i niečo nové. Spoužitím základov psychohystorie, zoznoval Hary Nezmar Seldon.
Ako sa nám budú postupne s rokom predlžovať dni, bude ubúdať čajíko-rumových "zahrievacích" sejšn. Budú postupne nahradzované akciami typu Desiatka so Smädným mníchom (Marcelka v GrilBare už jednu včera avizovala) či nové metódy zakladania požiarov typu: neúspešná  ABSINT party. Začiatok roka sa bude niesť v duchu: z chaty na chatu, cestou nejaký ten Country Bal či disco. Adolescenti budú o poznanie nekľudnejší. Nakoniec rozpor vyriešia tým, že si tému polročnej previerky z matematiky zoberu na chatu kde ju použijú v lepšom prípade ako podložku pod horúci hrniec čaju.
Vašim uškám bude neuveriteľne krásne znieť krákanie práve zobudivšieho marcového drozda, keď sa budete na svitaní vracať zo zábavy. Niektorý z týchto operencov privíta aj práve sa navrátivšiu Ivušu K. pri návrate zo stredozemia. Na konci mesiaca nás ešte preberú Prešovčania na Jarňáku. Potencionálny maturanti dosiahnu prvýkrát vrchol - nervozity. Majo S. bude lepiť tretiu dieru v rafte po tom čo sa mu konečne podarí bez obetí splaviť Belú s prietokom 1500% celoročného priemeru.
Tohoročná Veľká noc bude minimálne dvojzmyselná - veľkonočný pondelok bude  práve na prvého apríla. Vidím tu reálnu možnosť "zmiešanej" oblievačky typu: "ja som iba srandovala".  To bude vody!
Hneď nato tu máme lásky mesiac, máj. Tento mesiac by mal byť konečne viac "friendly" pre dobrodruhov typu Quikker. Nútené "bivákovanie" v garáde už nebude životu nebezpečné. Čas skutočných wandrov bude v plnom rozkvete. Presne 31. mája ráno sa na v Roháčoch roztopia posledné metre snehu a fialoveho šafránu bude ako maku. Medvede budú hladné ako vlky, v tatrách rozmrzne posledná obeť januárovej lavíny a pôjde domov.
Na deň detí sa niektoré individuaá tak zoslavujú, že ich nespozná ani vlastná mater. Súčet rokov týchto osôb podelený ich počtom bude určite dvakrát vyšší než vek najstaršieho adolescenta. Deti zaznamenajú bežný a ničim zaujimavý deň. Prázdniny budú na dosah a najväčšu radosť z ních budú mať opäť dospelí keď pôjdu po práce. Konečne budú môcť ráno okolo prázdnej školy prefrčať 120kou a nie plaziť sa 30kou ako počas školského roka. Koncom mesiaca pietne oslávia vybraný jednotlivci X-té výročie svojej svatby.
Prázdniny! To bude čas letných lások. Tí čo si už svoju kvótu vybrali v minulých rokoch, sa budu s radosťou starať o svoje manželky, my ostatní sa budeme nudiť v spoločnosti toho najneuveritelnejšieho čo dievčiny všetkých farieb, kategorii a veku dokažu pre nás chlapov pripraviť. Prázdniny v Telči, nejaká tá Voda, Mohelničák či Lodenica. Dosaďte si svoje obľubené ležovisko sami. Letné horúčavy sa stejne najlepšie prežívajú v tieni slnečníka značky Šariš.
V septembri bude pršať. Liať bude aj vtedy keď budú meteorologovia hlasiť tropické horúčavy a jasno na týždeň dopredu. Viem to. Posledným dozvukom leta bude festival Sigord v PO. Bude tam Wabi, Kamelot a triezvi, z liečenia sa vrátivší Dvořáček. Bude pršať a všetkým bude dobre lebo budú vedieť že už žiadny iný festival v tomto roku neuvidia. Maximálne tak na ČT2, ale to budú sedieť doma a v teple.
1. oktobra sa náhle vyčasí a cca. 9% obyvateľstva ČR schopného chodiť príde do Roháčov. Väčšina z ních bude nakrúcať na Baranci amatérsky film "Sen o Roháčích" na motívy knižky od Zdeňka Šmída Proč bychom se nepotili. Celkovo to bude asi najvydarenejší mesiac čo sa týka zásahov horskej služby.
V novembri padne hmla. Prinesie zo sebou pravú jesennú depresiu. Slabší jedinci™ (by Krako) nevystrčia z krčmy ani nos, silnejší si dajú Mikulášsky beh TerryhoFoxa. Legendy o tomto podujatí im potom vyslúžia slávu až do vianoc.
December, uff, ten práve bol.

Nezmar


Na Chabenec, po snehovej burke, silvester 2001

1. Predvianočné obrázky
2. Vianočné obrázky
3. Silvester I. - úvod
4. Silvester II. - polnočné mejdlo
5. Silvester III. - trocha romantiky
6. Silvester IV. - koniec (v pondelok)

 


pf2002.jpg (26054 bytes)

Pour Felicité 2002

Tak čo, aké "zázraky" ste milé deti nasľubovali vo víre vianoc svojim rodičom, súrodencom a hlavne kamarátom?

 

 

Pondelok - 28. december 2001 - Reuters

 

Streda - 26. december 2001 - Smrť rezňom a šalátu!
 • Nejlepší neexistující Usenetové zprávy
  21.12.2001  Minulý týden přizval TheRegister své čtenáře ke zvláštní soutěži. Podmínkou účasti bylo "objevení" nejlepší neexistující Usenetové zprávy. Nejlepší z nich, tedy objevitel toho opravdu nejlepšího neexistujícího, mohl získat originální trenýrky od Barryho a Davida z Google.com. Problém nastal, když byli vybráni, namísto jednoho nejlepšího, lidé čtyři.


  [Google trenky] Naštěstí, aby pomohli vyřešit náš problém, celníci originální trenýrky někde na cestě zkonfiskovali v rámci protiteroristických opatření s odůvodněním, že v nich bývají kulky. No ehm ... ve skutečnosti je posel zapomněl v Londýně. Čili tyto jsou čerstvé z jedné Googlovic akce.

  Na obrázku je jako model předvádí maskot Bradley Butternet* z kanceláří TheRegisteru na Západním Pobřeží.

  Některé práce jen o chloupek unikly ocenění. Náš obdiv patří nejvtipnějšímu, žel bohu nepublikovatelnému příspěvku, týkajícího se Billa Gatese a "vysoce postaveného úředníka Britské exekutivy", jehož jméno neodhalíme, pro jeho totálně hanlivý Usenetový příspěvek na "brenda@buckhouse.org.uk". Tvrdí se sice, že Královna nemůže nikoho zažalovat ... ale my nehodláme být rozhodně prvními, kdo to vyvrátí.

  Nyní k vítězným příspěvkům.

  Dílko Nicka Gullyho je široce aplikovatelné. Smutné, ale je to tak ...
  -----------------


  From: palestine045674@yahoo.com
  Subject: Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Jerusalem
  Newsgroups: soc.culture.arabic, soc.culture.palestine,
  soc.culture.israel, talk.politics.mideast,
  alt.sex.carl.malden.nose, alt.religion.islam,
  alt.religion.jewish, alt.religion.islam, alt.religion.kibology,
  comp.os.linux.advocacy
  Date:2001/11/09 View: Complete Thread (10,014 articles)

  "israel2938@msn.com wrote:"
  > ... a takový je můj plán

  Vaše argumenty jsou velice solidní a zasvěcené,
  předpokládám, že váš mírový plán bude přijat jako schůdný
  a férový oběma stranami.

  Přeji krásný den
  Pete

  ----------------------

  Pozoruhodná hloubka detailů je k vidění ve vítězném příspěvku od Bena Ostrowskyho, který rafinovaně "usměrnil" skutečný Usenetový příspěvek z tohoto měsíce.
  -----------------


  From: billg@microsoft.com (Bill Gates)
  Newsgroups: comp.os.msdos
  Subject: Free Macintosh-like kernel sources for 386-AT
  Keywords: 386, preliminary version
  Message-ID: <1991Oct5.054106.4647@firehose.microsoft.com>
  Date: 5 Oct 91 05:41:06 GMT
  Organization: Microsoft Corp.
  Lines: 55

  Také vzpomínáš na ty krásné dny CP/M, kdy muži byli Muži
  a psali si vlastní ovladače pro zařízení? Jsi právě bez
  zajímavého projektu a umíráš touhou zakousnout se do
  Operačního Systému, který bys mohl upravovat k obrazu
  svému, i kdyby snad neměl nikdy opravdu fungovat?

  Frustruje tě, když všecko perfektně funguje? Už dost
  ponocování při snaze rozchodit program za 600$? Pak tento
  příspěvek může být přesně pro tebe:-)

  Jak jsem se zmínil před měsícem (?), pracuju na
  zadarmo-verzi Macintoshovitého OSu pro AT-386ky. V současné
  době to dosáhlo stadia, kdy je to i vcelku použitelné (i
  když to úplně nedělá to, co chceš ty), a přál bych si začít
  prodávat to ve velkém, aby se to pořádně rozšířilo.

  Je to teprve verze 0.02 (+1 (malinkatý) patch), ale už jsem
  pod tím úspěšně spustil Findera apod.

  Zdrojáky k tomuto mému mazlíčkovi jsou k mání na
  ftp.microsoft.com (207.46.133.140) v adresáři /pub/OS/Windows.
  V adresáři je také README-soubor a pár binárek, které na tom
  mají běhat (fdisk, format a delete, co víc si můžeš přát? :-).
  Také jsou k dispozici kompletní zdrojáky k jádru, ačkoli jsou
  beztak nerozluštitelné. Systém zvládá kompilovat "tak jak je"
  a bylo mi řečeno, že funguje. Heh. Zdrojáky k binárkám (fdisk
  a format) jsou na stejném místě /pub/ms

  POZOR! UPOZORNĚNÍ! Tyto zdrojáky stále potřebují Macintosh OS,
  aby šly zkompilovat, a tak je potřeba Mac, aby to šlo rozchodit,
  takže to stále ještě není samostatný systém pro vás, kdo nemáte
  Macy. Ale pracuju na tom. Také je pořeba, aby v tobě byl kousek
  z hekra, abys to zvládl rozchodit(?), takže ti z vás, kdo
  hledáte alternativu k Macu, mě prosím ignorujte. Zatím je to
  určené pro hekry, kteří se zajímají o operační systémy a 386ky,
  s dostatečným přísunem peněz.

  Systém vyžaduje AT-kompatibilní harddisk (IDE je ok) a EGA/VGA
  grafiku. Jestli tě to stále ještě zajímá, prosím stáhni si přes
  ftp README/RELNOTES a/nebo si mi emailni o další informace.

  Slyším tě (tedy skoro), jak se ptáš "proč?". DaikatanaOS bude
  hotový do jednoho roku (nebo dvou, nebo příští měsíc, kdo ví)
  a já už teď mám miliony. Tohle je program pro idioty od idiotů.
  Pro mě je potěšení to dělat a někoho by možná mohlo těšit se
  na to kouknout a upravit si to pro své potřeby. Zatím je to
  stále ještě dost malé na to, aby to šlo pochopit, používat
  a upravovat pro svou potřebu, a já se těším na jakékoli vaše
  připomínky.

  Bill

  -----------------

  Braeme Bell zvítězil, když zaslal to, co on sám popisuje jako "dva slabé pokusy" ... které ovšem u nás vyvolaly nadšení.
  -----------------

  From: Rob Malda <rob@cmdrtaco.net>
  Newsgroups: news.admin.net-abuse.misc
  Subject: PRVNI PRIPSEVEK!!!
  Date: 1997/11/11

  PVRNI PRISPEVEK!!!!!!!


  Auuu. A než řekneme zvučné "Jsi černý!" do kotlíku (zjevně
  mnou při mé malosti nepochopené anglické rčení či citát,
  v originále: ... pot-shaped 'you're black!' to the kettle),
  máme tu druhý příspěvek stejného autora. :- (poz. překl.:
  zde jsou skutečně jen očička a sosák)

  -----------------


  From: iialan@iifeak.swan.ac.uk (Alan Cox)
  Subject: PROBLEM S INTALACÍ LINUXU
  Newgroups: comp.os.linux
  Date: 1995/08/24

  JSEM VELMI FRUSTROVANÝ A CHYTRÝ ČLOVĚK KTERÝ SI MYSLEL ŽE BY
  MOHLA BÝT

  DOCELA LEGRACE VYZKOUŠET LINUX ALE JSEM NA PRÁŠKY Z POKUSŮ
  ROZCHODIT

  MOJÍ ZKU**NOU SÍŤOVOU KARTU A ZVUK POD LINUXEM A NEMOŽNOSTI
  OTEVŘÍT

  WORDOVÉ DOKUMENTY TAKŽE MAŽU HARDDISK A INSTALUJU NA NĚJ
  WINDOWS95

  MÍSTO LINUXU!!!!!

  nemůžu na tom rozchodit ani floppy disk???! CO S TÍM JE??
  Alan

  -----------------

  Na závěr, rozvádějící podobný námět, tu máme příspěvek Simona Greenwooda "Historie mohla být tak jiná". Jak trefné.


  Relay-Version: version B 2.10 5/3/83; site utzoo.UUCP
  Posting-Version: version B 2.10.1 6/24/83; site mit-eddie.UUCP
  From: RMS@MIT-OZ@mit-eddie.UUCP (Richard Stallman)
  Newsgroups: net.unix-wizards,net.usoft
  Subject: Ten nový UNIX nestojí za námahu
  Message-ID: <6666@mit-eddie.UUCP> Date: Tue, 30-Mar-84 02:22:01 EDT
  Article-I.D.: mit-eddi.6666
  Posted: Tue Mar 30 02:22:01 1984
  Date-Received: Thu, 29-Sep-83 07:38:11 EDT
  Organization: MIT AI Lab, Cambridge, MA
  Lines: 90

  Po čtyřech měsících lopoty při pokusu o vytvoření volné
  verze UNIXu jsem se rozhodl, že to nestojí za tu námahu.
  Ideologická čistota, to je všecko krásné a dobré, ale
  v akademické činnosti nejsou žádné peníze. Byl jsem
  najmut novátorskou firmou na západě, kde říkají, že
  oceňují, co dělám, a že by byli rádi, kdybych
  koncentroval své schopnosti na vedení projektu jejich
  otevřeného operačního systému.

  Toto je můj poslední příspěvek z MIT. Budu nadále
  s komunitou udržovat kontakty ve věci vývoje toho nového
  projektu. Je to velmi vzrušující. Je tam mladý tým, zcela
  oddaný věci, snažící se dostat z otevřeného software
  všechno dobré s cílem protlačit jej na trh. Letím v 6:00
  ráno do Redmondu ve státě Washington.

  Detailní adresu a kontakt na sebe vám pošlu, jakmile je
  budu mít.

  rms

  -----------------

  Blahopřejeme všem vítězům a posíláme zvláštní díky fajn lidem v Googlu, poskytovatelům nejlepších trenek a mile dobrého vyhledávače.

  * Bradley byl navržený a vytvořený distinguovaným kryptoanalytikem Lenem Sassmanem a ve skutečnosti je Spaghetti (Špagetový), a nikoli Butternut Squash (Ořechopomazánkomáslový). Ale to nezní tak dobře.

  Originální článek je na TheRegisteru.

  Autor: Radim Radoomek Kolář

 

Pondelok - 24. december 2001 - Vecí, ktoré vás naučí iba mama!
  1. Moja mama ma naučila OCENIŤ DOBRE VYKONANÚ PRÁCU:
   "Ak sa chcete navzájom pozabíjať, urobte to láskavo na dvore, práve som vyriadila!"

  2. Moja mama ma naučila NÁBOŽENSTVO:
   "Modli sa, aby to z toho koberca zišlo dole."

  3. Moja mama ma nučila LOGICKY MYSLIEŤ:
   "Prečo? Pretože som to povedala!"

  4. Moja mama ma naučila PREDVÍDAŤ:
   "Skontroluj si, či máš čisté prádlo. Čo keby ťa zrazilo auto?"

  5. Moja mama ma naučila IRÓNIU:
   "Ešte chvíľu plač a ja ti k tomu dám skutočný dôvod!"

  6. Moja mama ma naučila veľa O VEDE ZVANEJ OSMÓZA:
   "Zavri si ústa a zjedz tú polievku!"

  7. Moja mama ma naučila BYŤ OHYBNÝ:
   "Pozri sa na tú špinu, čo máš na chrbte!"

  8. Moja mama ma naučila BYŤ VYTRVALÝ:
   "Neodídeš odtiaľto pokiaľ nezješ všetok špenát!"

  9. Moja mama mi vysvetlila POČASIE:
   "Tvoja izba vyzerá, ako keby tu pred chvíľou bolo tornádo!"

  10. . Moja mama mi vysvetlila ŽIVOTNÝ CYKLUS:
   "Priviedla som ťa na tento svet a môžem ťa z neho zase rýchlo dostať!"

  11. . Moja mama ma naučila BYŤ ZÁVISTLIVÝ:
   "Na svete sú milióny nešťastných detí, ktoré nemajú takích dobrích rodičov ako ty!"

   Ženy versus Muži

   PREZÝVKY:
   Ak idú Aďa, Jana, Lenka a Renáta spolu na obed, oslovujú sa navzájom "Aďa", "Jana", "Lenka" a "Renáta". Ale ak idú Peter, Pavol, Robo a Mišo spolu na pivo, oslovujú sa "Kokos", "Tlsťoch", "Sosák" a "Trubka".

   ÚČET:
   Keď čašník prinesie účet, tak Peter, Pavol, Robo a Mišo každý hneď vyberie stovku, aj keď celý účet je 150.- Žiaden z nich nemá menší peniaz a žiaden z nich neprizná, že chce drobné naspäť. Keď dostanú taký účet ženy, k slovu sa dostanú kalkulačky.

   PENIAZE:
   Muž zaplatí 200 korún za 100-korunovú vec, ktorú chce. Žena zaplatí 100 korún za 200-korunovú vec, ktorú nechce.

   KÚPELŇA:
   Muž má v kúpeľni 5 vecí: zubnú kefku, penu na holenie, holiaci strojček (alebo britvu), mydlo a uterák z hotela. Priemerný počet vecí, ktoré má v kúpeľni žena, je 337. Väčšinu z tých veci nie je muž schopný identifikovať.

   HÁDKA:
   Pri hádke má žena vždy posledné slovo. Čokoľvek, čo potom povie muž, je začiatok ďalšej hádky.

   MAČKY:
   Ženy majú rady mačky. Muži vravia, že tiež majú radi mačky, ale keď sa ženy nepozerajú, muži do mačiek kopú.

   BUDÚCNOSŤ:
   Žena má obavy z budúcnosti, ale len kým sa nevydá. Muž nikdy z budúcnosti obavy nemá. ...kým sa neožení.

   ÚSPECH:
   Úspešný muž je taký, ktorý dokáže zarobiť viacej peňazí, než jeho žena dokáže minúť. Úspešná žena je taká, ktorá takého muža nájde.

   MANŽELSTVO:
   Žena sa vydáva a očakáva, že muž sa po svadbe zmení, ale on sa nezmení. Muž sa žení a očakáva, že žena sa po svadbe nezmení. Ale ona sa zmení...

   OBLIEKANIE:
   Žena sa oblieka inak, keď ide nakupovať, inak, keď ide polievať kvety, inak, keď ide vysypať kôš, inak, keď ide k telefónu, inak, keď ide čítať knihu, vybavovať poštu... Muž sa oblieka inak, len keď ide na svadbu alebo na pohreb.

   KRÁSA:
   Muži ráno vstávajú a vyzerajú tak isto dobre, ako keď išli večer spať. Ženy cez noc nejako ošpatnievajú a ráno sa musia zasa skrášliť...

   POTOMSTVO:
   Žena vie o svojich deťoch všetko. Vie o termínoch návštev u zubára, o najlepších priateľoch svojich deti, o ich tajných láskach, obľúbených jedlách, ich obavách, túžbach a snoch. Muž z času na čas registruje prítomnosť menších ľudí v dome.

 • Spoveď ST - ako nám Tí zmrdi zase zdražia poplatky za pevnú linku.

 

Streda - 19. december 2001 - Tešte sa. Vianoce idú!
 • Hra na "Mafiana" a to ďalšie ...

  Zimicka.jpg (18801 bytes)
 • Jak fotografovat Vánoce.

  Poučné knížky i internet jsou plné rad, jak fotit nejrůznější věci. Svatby, brouky, ohňostroje, děvy v šatech i bez nich, divou zvěř i její zamřížovanou náhražku, obličeje všelikých typů a starobylostí, kaktusy, plísně a jinou květenu, jak dělat obrázky pod vodou, v sopkách, ve vzduchu a klíčovou dírkou či jak správně exponovat blesky, průlety střel roztodivnými materiály nebo příchod člověka na svět. Co jsem však nikde nenašel, byl návod, jak si poradit s tak běžným tématem, jakým jsou Vánoce. Pokusil jsem se proto formulovat několik bodů, které usnadní fotografický pohyb v příručkách dosud nezmapovaném terénu.

  1. Nejkrásnější světlo je světlo přirozené, neblýskavé. O Vánocích jej nejlépe dosáhnete nenápadným podpálením stromečku. Příjezd hasičů vám navíc dodá tak nosné téma, že fotografičtí přátele budou po léta vaše fotografie obdivovat.

  2. Radostný svit v očích blízkých zvýrazní vypnutí funkce blesku - odstraňování červených očí. Snímky můžete navíc prezentovat jako reportáž se sjezdu vlkodlaků.

  3. Fotograf má události předjímat, což lze o Vánocích dosáhnout výběrem vhodných dárků. Živá zvěř, co možná nejslizčí, s co největším počtem chitinových nožiček je přirozeným generátorem událostí hodných zaznamenání. Podávaná mrtvá zvěř, zejména pak její kosti, dokáže svým ještě nepobitým spolubratřím v tomto ohledu zdatně sekundovat.

  4. Fotoaparát je naprosto nevhodným dárkem pro kohokoliv vyjma vás. Důsledkem takového činu je nejčastěji zjištění, že obdarovaný vytváří snímky řádově lepší, nežli vy. Pokud tedy již není jiného vyhnutí, je důležité, aby byl přístroj zbaven baterek, filmu a jeho původ byl nejlépe z potopené zásilky zjevivší se šťastnou náhodou na pultu vietnamského obchodníka. Jestli jste si s hrůzou uvědomili, že jste již pochybili, lze ještě zjednat nápravu dovybavením dárku příručkou o kompozici a volbě námětu nebo krátkou přednáškou na příslušné téma krátce po vybalení.

  5. Klíčem k optimalizaci cena/výkon dokumentace vánočního tetelení jsou dva aparáty. Jeden s filmem, druhý bez něho. Nejlepší vánoční fotografové zvládnou celé svátky pouze s druhým jmenovaným a dokáží tuto vrcholnou techniku aplikovat i mimo inkriminované období.

 

Nedeľa - 16. december 2001 - Co novego?
 • Ruský hacker Skljarov (uveznený v lete za údajné porušenia tzv. DMCA memorandum) bol konečne prepustený na slobodu!
 • Ak sa chcete pobaviť na "profesionálnom článku o hackeroch", tak sa sem pozrite.
 • Definitívna devalvácia mužstva.
 • Ako prežiť vianoce.
 • Podľa washington post, pochádza anthrax použitý na terorizovanie amerických občanov z amerických vojenských labákov v utahu.
 • O slobode prejavu a o práve na vlastný názor.
 • V pondelok pride Krajčiovka, Zvratko bude mať 28 zárez vo svojej kariere a od sobotnej kapustnice nás bude deliť už iba 6 dní. Na nedeľu 23.12. chystáme tradičný večer na rozlúčku zo starým rokom plus kolektívne privítanie Ježiška.

 

Pondelok - 10. december 2001 - Zomrel nestor českého Internetu
 • Zemřel Ladislav Zajíček. Možno sa Vám to bude zdať neuveriteľné, ale tento chlap má odhadom tak polovičnú zásluhu na tom že sa dnes venujem počítačom. Česť jemu i časopisu Bajt, ktorý mal kedys na svedomí. Zajíčkov portál môžte najsť na adrese Netem.cz . Ďalší článok na túto tému je na www.zive.sk .
 • Ako natom budeme s platením Telecomu za internet v budúcom roku? Najprv menej, neskor viacej.

  bylinka.jpg (17228 bytes)
 • Decembrový FotoMix.

 

Nedeľa - 9. december 2001 - Ales mejdlo

 

Pondelok - 26. november 2001 - Steve McCURRY
 • Galeria jedného slávneho fotografa (National Geographics).
 • Koncom týždňa by sa nam mal po roku konečne vrátiť Jano V. z Blizkeho východu. Ktože nám bude posielať teraz odtiaľ pikošky???.
 • O čo ste túto jeseň prišli  (od vyslaných zpravodajcov z ČR).
 • Počet účastníkov Silvestra už presiahol 30 kusov.

 

Streda - 14. november 2001 - Ženy aké ste???


Ženy jaké jste dle druhu? Dámy neuražte se, ale přesně takovou otázku si položil začátkem minulého století prof. Mathes, v té době přednosta ženské kliniky v Innsbrucku. A jako správný vědátor našel i jasnou odpověď, i když zdůvodnění ... Podle něho jest čtvero druhů žen.

Kajka.jpg (12811 bytes)

První typ, typ pravého ženství, se nazývá pyknika. Je to žena zrozená pro manželství a mateřství. Její tělo je formováno tak, že snadno rodí. Je klidná, rozumná, veselá, nikdy se nenudí, snadno se rozhněvá, ale zato brzo zapomíná, snadno odpouští. Je ve své duši harmonická. Snadno pláče, ale ne dlouho. Miluje zábavu. Láska a manželství není pro ni problémem. V manželství se cítí šťastná. Sice jí muž bývá nevěrný, ale ona mu odpouští, a muž se k ní znovu a rád vrací. Brzo stárne, ale stáří ji netíží. Pyknika nikdy není umělkyní.

Druhý typ je žena mající v sobě mnoho prvků mužských a tento typ nazývá pan profesor typem intersexuálním. Jest to typ vyskytující se prý hlavně ve velkoměstech. Muže neodolatelně vábí, oslňuje, erotizuje. Rozum takové ženy bývá bystrý, tvář i postava nápadně krásná, ale duše je plná rozporů, protože v ní princip mužský a ženský vedou ustavičně krutý boj. Vášnivý oheň její lásky k muži mění se často obratem v mrazivou lhostejnost, ba odpor. Dovede být něžná a citová, ale i hrubá i krutá. Je-li bezdětná, stravuje se touhou po dítěti. Je-li sama, stravuje se touhou po manželství, ale vyplnění jejího přání jenom rozmnoží její utrpení. Její manželství je plné tragiky a dříve nebo později se rozbíjí. Má-li děti, je nervózni a neumí je vychovávat. Podle pana profesora by se tyto ženy neměly raději vdávat a měly by si zvolit zaměstnání, které se jim líbí. U intersexuálek se s vyhasnutím sexuality dostavuje konečně klid, ale je to klid rezignace. Prý opravdové umělkyně jsou vždy intersexuálního typu.

Třetí typ je asthenika. Má přecitlivělou nervovou soustavou. Je jakoby neustále vyčerpaná. Sexuálních radovánek a jiného veselí si s ní partner moc neužije, i když partner je pro ni moc důležitý, neboť v něm hledá pevnou životní oporu.

Poslední typ je typ robustní, někdy nehezky tzv. mužatka. Je protikladem astheniky, i pokud se jedná o sex. Tento typ ženy může být zajímavý např. pro muže, jenž nemá na to, aby byl pánem domu a rád tuhle roli zcela přenechá partnerce.

Pánové, pokud se vám typologie prof. Mathese nelíbí, vymyslete si vlastní. Vždyť zdůvodnění výsledků v této oblasti bádání nemusí být tak rigorozní jako např. v matematice. Jenom si vzpomeňte na staré řeky, rozeznávali pouze dva typy žen, manželky a hetéry a bohatě s tím vystačili. Jak jednoduché a praktické.

Dámy, a pokud jde o muže, myslím si, že tady je vynaložená energie na vypracování podrobné typologie zcela zbytečná, vždyť tak často a s oblibou říkáte, že všichni muži jsou beztak stejní a umí myslet jenom na to jedno jediné.

Knižní prameny:
Henri Poire: Nahota v umění, vydal Bohuslav Šrámek v knihovně ASTARTE, rok předválečného vydání neuveden, Praha.
Milan Bouchal: Psychologie v lékařství, Masarykova univerzita, 1993, Brno.
R. M. Rilke: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, český překlad Ladislav Fikar, Fr. Borový, 1949, Praha.
R. M. Rilke: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, český překlad Radovan Lukavský, Vyšehrad, 1971, Praha.
R. M. Rilke: Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, český překlad Jindřich Flusser, PRIMUS, 1994, Praha.

 

Pondelok - 12. november 2001

Všem starejm, který se narodili před rokem 1983...

Spousta studentů, který letos nastupujou na vysokou, se narodila před rokem 1983...... teda v době, kdy jsi ty už dávno uměl násobit a dělit, dokonce už jsi řešil i rovnice.... Oni už nepamatujou komunismus, a během války v zálivu byli ještě malí špunti. Sametová revoluce je pro ně asi tak stejně vzdálená jako únor 48. Nikdy pro ně neexistoval jinej papež než Jan Pavel II. Když Garcia-Marquez dostal Nobelovku za literaturu, ještě ani neuměli číst. Bylo jim 8, když se rozpadl Sovětskej svaz. Nepamatujou studenou válku, znaj jenom jedno Německo, i když ve škole jim tvrděj, že byly dvě. Fronta na banány je pro ně sci-fi. AIDS pro ně existovalo odjakživa. Nikdy nehráli hry na Atari nebo na ZX Spectrum Cédéčka se začaly prodávat, když jim byl sotva rok. Nikdy si nepouštěli pravý desky a nehráli pacmana. Hvězdný války jim přijdou fakt out a speciální efekty jsou dost trapný. Skoro nikdo z nich neví, jak dřív vypadaly televize a některý dokonce nikdy neviděli černobílou telku. Nedokážou pochopit, jak někdo mohl žít bez dálkovýho ovládání. Narodili se tři roky po vstupu walkmanů na trh a brusle podle nich vždycky měly kolečka srovnaný uprostřed do jedný řady. To už ani nemluvim o tom, že mobil nebo pécéčko jsou pro ně samozřejmostí. Nikdy nekoukali na Studio Kamarád a nečetli Ohníček. Michael Jackson byl podle nich vždycky bílej. Myslej si, že Charlieho andílci a Mission Impossible jsou nový filmy. A teď si představ, že tyhle lidi teďko nastupujou na univerzity, voni jsou teď ty mladý.


Několik příznaků stárnutí:

1. Rozumíš předcházejícímu textu a usmíváš se...
2. Jsi muž, který je schopen bez výčitek říct ženě NE.
3. Jsi žena, která je konečně schopná říct muži ANO a bez výčitek.
4. Sportuješ, každýmu o tom vyprávíš a jsi na sebe hrdej.
5. Na nočnim stolku máš léky.
6. Panictví už přestalo být aktuálním konverzačním tématem.
7. Děti, se kterými jsi až donedávna měl takovej pocit spiklenectví, tě oslovují pane, a ještě ke všemu ti vykají.
8. Potřebuješ víc než dopoledne na to, aby ses dal do pořádku po propařený noci.
9. Dokáže tě naštvat, když někdo nechá otevřenou zubní pastu.
10. Kámoši se ti začínaj ženit, aniž by přímo museli.
11. Desetiletý děti z příbuzenstva ti říkaj o cigára.
12. Tví synovci se v informatice vyznaj líp než ty.
13. Můžeš klidně strávit celej den na pláži, aniž by ses šel vykoupat.
14. Na koncerty se díváš v televizi, místo abys na ně zašel.
15. K narozeninám vždycky přineseš dárek  jako kdyžs byl malej.
16. Na sport si kupuješ oblečení, který leccos skreje, místo aby odhalovalo.
17. S kamarádem se radši sejdeš, než abys s nim trávil hodiny na telefonu.
18. Dobře víš, co chceš.
19. Po přečtení tohohle mailu se rozhodneš ho poslat dál kamarádovi, říkáš si, že se mu to určitě bude líbit...

 

Utorok - 6. november 2001 - JeseňOsada.jpg (17840 bytes)

 

Pondelok - 5. november 2001 - Fotky z Tatier
 • Dnes som dostal celkom milý e-dopis :-))

  "Hi, problably this is one of the most weird mails that I've ever wrote in
  my life, but I guess that there's even more weird things in this world =)

  I was looking your homepage because of the OpenGUI library and caught my
  attention the "PHOTO GALLERY" for some reason, so I decide to take a look
  at it and that took me to write you this mail.

  Honestly, is one of the most beautiful photo gallery that I ever see on
  the internet, from where are the landscape pictures?. You also have a
  beautiful family.

  Well, that's it. I just wanted to tell you this, my name is Ernesto, I'm
  27 years old and I'm from Argentina. I guess that I'll find some nice
  postcard from my country to send it to you.

  Greettings.
  Ernesto."  Happy.jpg (20820 bytes)

 

Nedeľa - 4. november 2001 - Dědek a jeho fotky
 • Vďaka Tlamičke máme možnosť si zaspomínať na Dědka, ktorý už nieje medzi nami, aspoň prostredníctvom obrazu.
 • Bola chata, bola. Na Štrbe. Chvíľami som sa cítil ako v tej pesničke od V. Redla o "Letence do ráje". Staré miesta sa prekrývali s novými ľuďmi. Dávne stálice tunajšieho diania sa bavili za jedným stolom z omladinou. Tej zas miestami ostávali otvorené tlamy v nemom úžase čo za spol to tu je. Sobotné neuveriteľné počasie sme využili na prechádzku zasneženými Tatrami na Popradské pleso. Cestou sme sa nezabudli zastaviť na symbolickom cintoríne, ktorý je obďaleč plesa. Škoda len, že dni sú už veľmi krátke a potme sa túlať zasneženými Tatrami neradno sa. Čo dodať? Fajn stretnutie pred dlhou zimou.
  PS: Kapustnica bude na tradičnom mieste, Bobroveckej požiarnej zbrojnici niekedy medzi 21.-23.12 2001.
  From_window.jpg (21407 bytes)
 • Tak som sa pobruzdal po nete a našiel som tieto miestečka venované kapelkám folkoveho razenia.
  Vlasta Redl - a jeho životopis
  POUPATA
  DEVÍTKA
  JABLKOŇ
  KAMELOT
  J. NOHAVICA

 

Nedeľa - 28. oktober 2001 - FOTO

 

Streda - 24. oktober 2001 - Malý apdejt.

Na_mnichu4.jpg (29126 bytes)

 

Streda - 17. oktober 2001 - Správa z blízkeho východu
 • Cauko Nezmar!
  Po dlhsom case som sa zasa dostal k pocitacu a preo vyuzivam tuto
  moznost a posielam Ti zopar fotiek z dovolenky, ktoru som stravil
  so Stankou spolocne v Syrii. Nafotil som sedem filmov a natocil
  tri 60 minutove videokazety. Trocha som nastvany sam na seba,
  pretoze som na vacsine fotiek nevypol zobrazenie datumu a teraz
  to na nich posobi velmi rusivo! Ale nie som profik a kon ma styri
  nohy a potkne sa! Nabehali sme zhruba 3000km a presli sme Syriou
  od Jordanskej hranice popri Libanone az na sever, kde Syria
  susedi s Tureckom. Prva fotka "bloudan" je z rovnomennej doliny
  nad rovnomennou dedinou a nachadza sa nedaleko hranice s
  Libanonom. Ten "kamienok" na fotke je jedna z dvojiciek.
  Kolegovia ich nazvali Kain a Abel. Chodime tam totiz liezt a
  vsetky skaly dostali svoje meno. Mimochodom z druhej strany (foto
  mam) je obtiaznost okolo 7a+ a kamosovi sa podarilo celkom
  efektne z toho "kamienka" zletiet, takmer si podpisal predcasnu
  letenku domov! Foto s "chatka" je zo zaveru tej istej doliny. Tam
  by sa robili akcie! Siroko-daleko ani zivej duse a to prostredie!
  Vodu tam sice niet, ale kto uz by pil na chate vodu,
  vsakze? "palmyra01 a 02" su fotky z cesty medzi Damaskom a
  Palmyrou. Damasek je hlavne mesto Syrie a Palmyra starobyle mesto
  s krasnymi zrucaninami z rimskej doby a s neuveritelne otravnymi
  domorodcami. "Palmyra03" - siesta v beduinskom stane po
  fantastickej veceri. Vodna fajka {hubble-bubble,
  arabsky "argila") chuti skvele! "Palmyra04 a 05" - stara Palmyra.
  Je to dost rozlahle mesto, ak budes mat zaujem o viac fotiek
  poslem ti. "Posledny kriziak" - foto z citadely Al Hosn (Crack
  des chevaliers alias hrad Kniezat). Najlepsie zachovala kriziacka
  pevnost v Syrii. Prave tam nakrucali film a tak som si pozical
  jednu helmu:-) "Lattakia" - zapad slnka na brehu mora v
  rovnomennom meste na severo-zapade Syrie. "Bosra" - rimsky
  amfiteater, sakramentsky dobre zachovaly a sakramentsky
  velky! "Rimanka" - socha z rimskej doby - moja manzelka zo
  sucasnosti. "Omayad" - najvacsia mesita na svete, postavena
  rodinou Al Omayad v Damasku. Chudobou asi netrpeli, priecelie je
  zo 14 karatoveho zlata! "Sulk" - arabsky trh v Damasku. Ulice su
  prikryte strechami, tovaru ako dreva, ludi tiez. Je obrovsky, ak
  ho niekto chce prejst cely stravi tam cely den, mozno aj viac.
  Vona korenia, vykrikujuci predavaci - treba zazit! Najlepsie je
  natahovanie sa s predavacmi o ceny. Vzdy nahodia taku cenu, ze
  cloveka chytaju mdloby a nakoniec (po spravnom natahovani)to
  predaju stvrtinu povodnej ceny. "Oslik" - na cestach sme stretli
  vela zaujimavych priatelov:-) Napisal by som ti aj viac, ale
  trpim neuveritelnou lenivostou do pisania! Inac onedlho koncim
  misiu a 20.11. vecer letime domov!!!!! "misionar" - nacapali ma
  pri fajcpauze! :-) (made by official fotoreporter of UNDOF)
  Majte sa tam na tom nasom krasnom Liptove dobre, uz sa neviem
  dockat ked tam budem aj ja!
  S pozdravom - Nech sa nam nerobi kozka! a Proletari vsetkych
  krajin - spime sa!


  Jano Vozik

Po_zelenej_znacke2.jpg (40304 bytes)

 

Pondelok - 15. oktober 2001 - Víkendový Rozsutec
 • Najprv si prečítajte, ak ste fanúšikmi Jana Saudka, exkluzívne interview sním.
 • V prípade že práve čítate tie to riadky a je práve náhodou utorok 16.10.2001, tak máte sakra štastie, a Váš počítač nebol nakazený vírusom SirCam32. Dnes má totižto svoj deň - formátuje hardisky.

Stoh.jpg (29045 bytes)

 

Streda - 10. oktober 2001: Foto - Laništia
 • Dnes sa začal Medzinárodný festival horských filmov v Poprade - plánujeme nedeľnú účasť.

 • Boj_s_tlamibanom - Lanistia 2001

 • Muži jsou opravdu jednoduší!

  Zajímá vás, co nám chtějí sdělit pánové tvorstva? Přečtěte si "Manifest muže".

  Taky se vám zdá myšlení a chování vašeho partnera úplně scestné? Nic si z toho nedělejte, to je normální. Vše, co nám pánové tvorstva kdy chtěli říct, je obsaženo v následujícím "Manifestu muže".  

  1) Pokud si myslíš, že jsi tlustá, je to asi pravda. Už se mě na to neptej, odmítám odpovídat.

  2) Pokud něco chceš, stačí se zeptat. Řekni to přímo – jsme jednodušší. Nerozumíme fikaným nepřímým požadavkům. Nepřímé požadavky se míjejí účinkem. Záměrně nepřímé požadavky se míjejí účinkem ještě více. Říkej věci tak, jak jsou.

  3) Pokud položíš otázku, na kterou nečekáš odpověď, nebuď překvapená, že uslyšíš takovou odpověď, kterou slyšet nechceš.

  4) Jsme jednoduší. Pokud tě požádám, abys mi podala chleba, nedělám to proto, že bych ti chtěl vyčítat, že není na stole. Nehledej za tím žádný skrytý význam ani výčitku.

  5) Jsme jednoduší. Není k ničemu se nás pořád ptát, na co myslíme. Myslíme stále na sex. Nejsme tím posedlí, je to zkrátka to, co se nám líbí nejvíce. Bohužel jsme jednoduší.

  6) Občas na tebe nemyslím. Není to nic vážného, tak si na to prosím zvykni. Neptej se mě pořád dokola, na co myslím, zejména pokud nechceš mluvit o takových věcech, jako je politika, ekonomie, fotbal nebo závodní auta.

  7) Neděle = spousta jídla = kamarádi = koukání na fotbal. Nepokoušej se to měnit, je to stejně nevyhnutelné jako úplněk.

  8) Nakupování není zábavné a já se ho nikdy nenaučím za zábavné považovat.

  9) Když spolu někam jdeme, ty šaty, co máš na sobě, ti určitě sluší.

  10) Máš dost oblečení, máš dost bot. Brečet, že chceš další, je vydírání.

  11) Většina mužů vlastní troje boty. Jak jsi přišla na to, že bych ti mohl poradit, které z tvých třiceti párů bot ti nejvíce sluší?

  12) Co se týče otázek, ve většině případů jsou odpovědi ANO nebo NE naprosto dostačující.

  13) Pokud máš nějaký problém, nechoď za mnou, jestliže čekáš, že ti ho pomůžu vyřešit. Nechtěj po mně, abych tě litoval. Nejsem žádná tvoje kamarádka.

  14) Bolest hlavy, která trvá 17 měsíců, není bolest hlavy. Běž k doktorovi.

  15) Pokud řeknu něco, co si můžeš vyložit dvěma způsoby a jeden z nich přitom navozuje nějaké smutné nebo dojemné asociace, buď si jistá, že jsem to myslel tím druhým způsobem.

  16) Žádný muž nerozeznává 16 barev. Broskvová je vodka, ne barva.

  17) Co to k…a je fuchsiová barva? A jak se ta hovadina píše?

  18) Pivo máme úplně stejně rádi jako vy kabelky.

  19) Pokud se zeptám: „Co ti je?“ a ty odpovíš „Nic“, beru to tak a chovám se, jako že je vše v pořádku.

  20) Neptej se mě, jestli tě miluji. Buď si jistá, že kdybych tě nemiloval, tak bych s tebou nebyl.

  21) Základní pravidlo, na které je třeba brát především zřetel je: Buď co nejjednodušší. MY JSME OPRAVDU JEDNODUŠÍ.

  Tak co, už je vám to jasné, milé dámy? Oni jsou asi opravdu jednoduší.   

 

Utorok - 9. oktober 2001 - Malý apdejt.
 • Pridané fotolinky - viď menu. Dokonca menu by malo už malo pracovať aj večšinou dostupných webových prehliadačov (IE 3,4 a 5 ; NS 3,4 a 6, MAC, OPERA atd.)
 • Matkinov polnočný denník
 • Foto Kvikker I.

 

Utorok - 2.oktober 2001 - Kvikker, máš tu čo som sľúbil
 •  

  10 RÁD PRE FOTOGRAFIU

  Týchto 10 rád je určených pre tých, ktorí s fotoaparátom začínajú. Samozrejme, že univerzálnych 10 zásad sa asi nedá určiť, avšak najčastejšie pri fotografovaní zabúdame na zopár pravidiel. Tento návod má za cieľ iba Vám pripomenúť niečo, čo už možno dávno viete, ale občas na to zabúdate. Takže či už ste na dovolenke alebo prechádzke či už fotíte iba príležitostne alebo profesionálne nezabudnite, že je dôležité:

  1. Pohybovať sa v teréne

  Zakaždým keď zbadáte objekt vhodný k fotografovaniu, pozrite sa najprv cez hľadáčik Vášho fotoaparátu a rozhodnite sa, či urobíte krok vpred alebo vzad. Väčšinou sa na správnosť miesta netrafíte hneď na prvý krát. Veľa krát stačí na to, aby na fotke neboli rušivé prvky iba urobiť krok vpred vzad alebo iným smerom. Ak sa k objektu posuniete bližšie a vyplníte ním rám fotografie, určite bude táto zaujímavejšia per toho kto si ju bude pozerať .
  Na druhej strane dávajte pozor, pretože pri pohybe s aparátom na oku múžete prísť k úrazu. Ak sa Vám skupinka priateľov nezmestí do hľadáčika, nemusíte hneď preto spadnúť z nejakého brala.

  2. Buďte rýchly

  V prípade, že Váš objekt je lietajúci, poprípade existuje pravdepodobnosť, že sa prestane smiať alebo jednoducho sa unavý čakaním na Vás, foťte rýchlo a pre istotu dvakrát. Prax z Vás urobí rýchlejšieho a rýchlejšieho. Naučte sa predvídať správanie toho čo fotografujete. Neplačte zbytočne nad plytvaním filmom. Stratu dobrého záberu Vám pár korún nenahradí. Neváhajte a nečakajte zbytočne kým si budete istý záberom, ale foťte.

  3. Pozor na kompozíciu

  Aj v prípade, že sa nechystáte predávať svoje fotografie, je dobré keď budú kompozične vyvážené a pekné. Nie je vždy pekné keď máte krásnu modrú oblohu alebo pekné azúrové more a kompozične je fotka absolútne rozhádzaná. Každý ocení viac fotografie s kompozičnou rovnováhou.
  Pre začiatočníkov:

  • Snažte sa aby Vaše fotografie boli rovné t.j. aby ste sa zbytočne nenaklánali iba preto aby sa vám zmestil hrad do záberu. Padajúce domy a nakláňajúce sa postavy nie sú dobrou vizitkou.
  • "Odstrihnite" zbytočne veci o ktore sa nezaujímate resp. nepatria do záberu. Aj keď je niečo veľmi pekné, občas sa to jednoducho s objektom nehodí. Dajte pritom pozor na to, že fotografia je dvojrozmerná a Vaše oko vidí trojrozmerne. Elektrické vedenie, ktoré sa Vám zdá v diaľke bude na fotografii vychádzať Vášmu priateľovi priamo z hlavy. Pozor na sochy, lampy a iné rušivé prvky
  • Umiestnite svoj objekt tam, kde sa najviac hodí. Radšej ako metódu "tu sa postavím a odfoť ma s tým krásnym kostolíkom" uprednosti na fotografii život a akciu t.j. umiestnite svoj objekt pred dvere kostola akoby vychádzajúci von resp. inú polohu. nie vždy ide pekné dievča a pekný kostol kompozične dohromady.
  • Pohrajte sa s perspektívou. Ak sa Vám niečo nezmestí do záberu, ľahnite si na zem. Nehanbite sa urobiť dobrý záber aj za cenu "čo si ľudia o mne pomyslia?".
  • Myslite na pravidlo tretín, ktoré rozdeľuje fotografiu na 3x3 častí. Nedávajte svoj objekt zbytočne do stredu. Pravidlo tretín hovorí, že najlepšie pozície sú na krajoch. V našom obrázku sú to rohy časti označenej X.

  4. Buďte náročný

  V prípade, že Vás nejaký mitív nadchol a chcete ho stoj čo stoj odfotografovať, nedajte sa odradiť zbytočnými prekážkami. Buďte si istý pri fotografovaní a urobte všetko pre to, aby zbytočné rušivé prvky opustili Váš záber pred stlačením spúšte.. Najjednoduchšia cesta je kontrolovať si okraje hľadáčika. Tam spozorujete trčiaci konár alebo smetiak. Stačí si to iba uvedomiť a prekomponovať záber napr. posunutím sa, alebo zmenou ohniskovej vzdialenosti. Aj v prípade, že sa nachádzate v situácií kde sa nedajú tieto prvky odstrániť, máte niekoľko možností ako napr. odfotiť detail, ktorý prezradí celý príbeh. Často stačí namiesto celého starého auta odfotiť iba detail starého svetla alebo niečo iné. Váš záber bude zaujímavý, a každému bude jasné o čo išlo. Je to vždy lepšie ako nepodarený záber. Ďalšou možnosťou v prípade auta je odfotiť záber v pohybe. Pri troche šťastia bude auto ostré a okolie rozmazané. stačí iba nastaviť dlhší čas, zaostriť na idúce auto a pohybovať so zaostrením foťákom v smere jazdy.

  5. Zaostrite na svoj objekt

  Praxou zistíte v akých rôznych situáciách potrebujete konkrétnu hĺbku ostrosti. V prípade fotografovania scenérie krajiny je lepšie nastaviť čo najväčšiu hĺbku ostrosti t.j. napr. f/16, f/32 atď. a naopak v prípade detailov a portrétov je lepšie mať clonu čo najviac otvorenú t.j. f/5.6 a menej a zaostriť priamo na objekt. V prvom prípade bude všetko ostré a v druhom iba Váš objekt.

  6. Experimentujte s časom

  Či už fotíte športové podujatie alebo vodopád popr. iba Vašu ratolesť hrajúcu sa na pieskovisku, experimentujte s časom. Uvedomte si, či chcete svoj objekt zmraziť v akcii aby bol ostrý alebo chcete ho mierne rozmazaný popr. chcete aby Váš vodopád vyzeral ako tečúce mlieko. Podľa toho nastavte čas na svojom aparáte. Pre prvý prípad napr. 1/500 s a menej v zavislosti od rýchlosti akcie, pre posledný prípad 1/30 s a viac. Niekedy je nevyhnutné použiť statív.

  7. Pozor na svetlo

  Nie všetky slnečné dni sú na fotkách krásne. Poludňové slnko je postrachom pre fotografov. Vytvára ploché obrazy bez farieb. Najlepšie časy na fotografovanie sú rána a večere kde vychádzajúce a zapadajúce slnko príjemne sfarbí Váš objekt. v prípade, že fotografujete architektúru, budete mať výraznú štruktúru, ktorá by na poludňovom slnku vyzerala absolútne bez textúry. Takisto Vaše deti pri fotografovaní so slnkom v tvári t.j. za Vaším chrbtom, budú mať krajšiu farbu. Fotiť sa dá takmer zo všetkých smerov a využiť môžete všetko od bočného cez predné až po zadné osvetlenie. Ibaže na Vaších fotografiách to raz budú siluety inokedy niečo iné. skúšajte a experimentujte. so svetlom a fotoaparátom sa naozaj nebudete nudiť.

  8. Aj počasie je dôležité

  Výhovorky typu "nemám čo fotiť lebo prší" nepatria do medzi fotografov. V každom počasí je čo fotiť. Raz to môžu byť dopadajúce kvapky dažďa, inokedy hmlisté stromy atď. Treba si dať iba pozor na techniku a patrične ju chrániť pred počasím. Sledujte teda počasie a prispôsobte sa mu. Je to jedna z mála vecí, ktoré pri fotografovaní nemôžete ovplyvniť. V prípade, že je obloha škaredá a siva, jednoducho ju vynechajte v zábere dieťaťa, ktoré sa má smiať.

  9. Jednoduchosť

  Príliš veľa pekných vecí na jednom mieste pôsobí veľmi gýčovo. Urobte radšej viac jednoduchších záberov. Veľa fotografií by bolo krajších keby na nich nebolo more spolu s brehom, loďou a pevninou v pozadí so snahou zachytiť letiacu čajku. Buď to alebo ono. Určite Vám k tomu pomôže aj dobrá technická znalosť Vášho prístroja. Nespoliehajte sa v týchto prípadoch iba na automatiku. Spojením všetkých uvedených zásad do kopy spolu s troškou rozmýšľania na mieste fotenia vznikne určite dobrý záber.

  10. Buďte odvážny

  Nedovoľte svojmu druhému JA aby Vás obmedzovalo a strašilo pri fotografovaní. Nebojte sa, že Vás ľudia odmietnu. Ak chcete portrét starej zvráskavenej babičky, jednoducho choďte za ňou a opýtajte sa jej. Buďte však opatrný napr. pri fotografovaní divej zveri. Na fotke to vyzerá ako neškodný medvedík, ktorý Vám pri fotografovaní môže poriadne vyprášiť kožuch. Avšak pri použití teleobjektívu sa dostanete k objektu bližšie a môžete ho izolovať od všetkého čo ruší jeho originalitu. Napr. pri fotografovaní v zoologickej záhrade sa snažte urobiť taký záber, aby na ňom nebolo poznať, že zviera je fotené v zajatí. Avšak nie za cenu, že padnete do tigrej klietky.

  Veľa šťastia pri fotení želá

  Vlado

  PS: nieco podobné ale z trocha iného súdka je aj na tomto mieste.

  chajdicka2.jpg (22265 bytes)

  Borovianska chajda

 

Next:Laništia - 30. september 2001 - HHH
 • Hraj! Hodina Hororu Humoru Humus Hlísta Hlad Hybaj Had Hormonálny Hnus Hadička Harfa Hyc Hýčká Hybrida - Hovno
 • Zvratkovci a ich premiera na www.fotoobchod.sk
 • Abgrejdol som mašinu - Dynax5
 • Pripravujem premieru Kvikkero-Folkyho umenia. Preview - foto Kwikker.

  vecerna_siesta1.jpg (11731 bytes)